شفلرا Schefflera

شفلرا Schefflera

نام انگلیسی :  Umbrella Tree  یا Octopus Tree – Australian ivy palm

نام علمی :  Schefflera actinophylla

خانواده :  Araliaceae

یکی از گیاهان اپارتمانی بسیار محبوب درمیان گیاه دوستان ، شفلرا است . این گیاه مقاوم و زیبا دارای واریته های مختلفی در سرتاسر دنیا میباشد که در ایران نوع سبز و ابلق ان دارای طرفداران زیادی میباشد.

خاستگاه این گیاه استرالیا بوده و در انجا شفلرا را به علت شباهت ان به چتر ، درخت چتر مینامند. دراینجا به نکات کلیدی درباره پرورش و نگهداری و تکثیر شفلرا میپردازیم.

 

آبیاری بونسای شفلرا

در مورد آبیاری گیاه شفلرا باید گفت که این گیاه، درکل گیاه پرتوقعی نمی باشد. اگر خاک مرطوب باشد برایش کافیست، اما غرقاب کردن خاک برایش مضر می باشد. به صورت کلی باید زمانیکه خاک گیاه به حداقل رطوبت رسید آبیاری انجام شود. مطمئنا آبیاری در مکان ها و شرایط مختلف، متفاوت می باشد ولی به طور میانگین هفته ای دو بار مناسب می باشد. نکته قابل توجه این است که آبیاری کم و مناسب، خیلی بهتر از آبیاری زیاد و غرقاب کردن است.

شفلرا Schefflera

 

دمای مطلوب بونسای شفلرا

گیاه شفلرا گیاه بسیار مقاومی می باشد ولی فراموش نباید کرد که جزو گیاهان آپارتمانی دسته بندی می شود. یعنی شک نکنید دو مورد باعث از بین رفتن آن خواهد شد: ۱- آفتاب مستقیم، ۲- سرمازدگی (یخ زدگی).

می توان گفت بهترین دما برای رشد و نمو شفلرا و اکثر گیاهان آپارتمانی دمای داخل منزل می باشد. دمای بالای ۲۷ درجه باعث کاهش و متوقف شدن رشد و بیشتر از آن به مرور زمان باعث آسیب به گیاه می شود. دمای زیر ۱۳ درجه نیز موجب متوقف شدن رشد و پایینتر از آن، آسیب به گیاه می شود.

شفلرا Schefflera

نور بونسای شفلرا

شاید به جرات بتوان گفت که اکثر گیاهان آپارتمانی به نور خوبی نیاز دارند، و زمانیکه نور مناسب به گیاه تابیده شود، گیاه از آفات، بیماریها و امراض در امان می باشد. همیشه توجه داشته باشید که وقتیکه صحبت از نورگیاهان آپارتمانی می شود، منظور نور غیر مستقیم میباشد. یعنی نوری که شکسته شده باشد. بهترین نور شکسته شده، نور پشت پنجره است که باعث سوختگی در گیاه نمی شود.  در کل گیاه شفلرا از لحاظ نور گیاهی فوق العاده مقاوم می باشد، به سبب اینکه در اکثر شرایط نوری دوام میاورد.

 • نکته: واریته شفلرای ابلق نور بیشتری نسبت به نوع معمولی خود نیاز داشته و زمانیکه احساس کردید رنگ شفلرای ابلق شما در حال سبز شدن است، اطمینان حاصل می شود که نوردهی آن کم است و باید به جایی پرنورتر منتقل شود.

خاک بونسای شفلرا

بهترین خاک برای گیاه شفلرا خاک لیمونی و کلا خاک های سبک می باشد.خاک برگ نیز گزینه مناسبی بشمار می اید.

شفلرا Schefflera

تغذیه و کود دهی بونسای شفلرا

کلا گیاهان آپارتمانی پس از  تعویض خاک تا چند ماه نیاز به تغذیه با کود شیمیایی و کود دهی ندارند. شاید بتوان گفت پس از گذشت ۶ ماه ، زمانیکه گیاه در شرایط نوری مناسبی قرار داشته باشد به علت رشد مناسب اندوخته مواد غذایی گلدان رو به کاهش می روند. برای رفع این مشکل می توان از کودهای شیمیایی استفاده کرد. بطور کلی برای گیاهان آپارتمانی از جمله بونسای شفلرا، می توان از کود مایع برای تغذیه این گیاه استفاده کرد. نحوه استفاده از کودهای مایع نیز به این شرح می باشد: دوز ۲ الی ۳ در هزار، ۲ هفته یک بار، با آب مخلوط و بوسیله آن آبیاری گردد. اگر موفق به پیدا کردن و خرید کود مایع نشدید، می توان از کریستالون سبز به همین نسبت استفاده کنید.

تکثیر شفلرا

روشهای گوناگونی از جمله قلمه ،خوابانیدن،بذر برای تکثیر شفلرا وجود دارد . ولی روش اقتصادی تکثیر شفلرا ازدیاد از طریق قلمه میباشد. یک قلمه به اندازه ی یک خودکار میتواند سایز مناسبی برای ریشه دار کردن بشمار بیاید .

آفات و بیماری های بونسای شفلرا

معولا بونسای شفلرا زمانی دچار آفات و بیماری ها می شود که در محلی با نور کم و ابیاری زیاد قرار گیرد. به طور معمول آفات انواع شپشک و حشرات سپردار می باشند. بعضی اوقات ملاحظه می شود که برگ های گیاه  کمی پیچیده، براق و چسبناک می گردند، که این از علائم خانواده شته می باشد. بهترین راه مبارزه با این آفت استفاده از سم دیازینون و حتی سم دوراسبان می باشد. نسبت استفاده از این سم ها، بین ۱٫۵ تا ۳ در هزار است که می توان دو هفته پس از اولین سم پاشی اقدام به سمپاشی مجدد نمود.

 

 

در صورت داشتن هرگونه سوال و یا مشکل میتوتنید ان را در بخش نظرات درج بفرمایید .

 

 

10دیدگاه در “شفلرا Schefflera

 1. تشکر فراوان. واقعا استفاده کردم و امیدوارم با توضیحات شما و پرسش و پاسخ قبلی که مشکل من هم بود بتونم این گیاه زیبا و عزیز رو نجات بدم. پس در نهایت اینکه اصلا اسپری نکنیم و آبیاری کم و فقط وقتی خاک خشک هست و نور غیرمستقیم.

 2. سلام منم خریدم خیلی پرپشت و قشنگ بود همه تعجب میکردن طبیعیه تو محلکارم سقفش بلنده و پنجره نیست و فقط نور لامپ بهش میخوره بهم گفتن هر سه روز بهش اب بده و منم همینکارو کردم برگاشم کثیف بود با ابپاش شستم اصلا ازونروز برگاش با ساقه کنده میشه ☹️کچل شد

  1. سلام
   مطمعنا با یکبار شستن این اتفاق نمی افتد. ریزش برگ در شفلرا در این موارد اتفاق می افتد.
   *نور کم(شفلرا به نور کن مقاومت میکند ولی بالاخره عمرش هم کوتاه میشود.بهترین حالت برایش نور فیلتر شده ی پشت پنجره میباشد)
   *ابیاری زیاد*اسپری کردن گیاه، که باعث ایجاد بیماری قارچی میگردد.

 3. با سلام،
  جسارتا، به دلیل بی اطلاعی بنده از این نوع گیاه. دلیل افتادن برگها همراه با ساقه را لطف میفرمایید؟ حتی برگهای تازه و جوان به طور دسته ای با ساقه ریزش پیدا کرده.

  سپاس فراوان از مرحمت حضرتعالی.

  1. با سلام
   ریزش برگ شفلرا بصورت دانه دانه یا به همراه دمبرگ معمولا به چند دلیل اتفاق می افتد که ببینید کدام به شرایط نگهداری شما نزدیکتر میباشد.
   ۱-نور افتاب کم باشد
   ۲-ابیاری زیاد(بین دو ابیاری خاک خیس باشد و اب بدهید)
   ۳-اسپری کردن اب و ایجاد بیماری قارچی

 4. بازتاب: Milana Travis

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code