مرجان EUPHORBIA MILII

مرجان EUPHORBIA MILII

 

نام انگلیسی : MILK WEED – CROWN OF THRONS – CHRIST PLANT

نام علمی : EUPHORBIA MILII

خانواده : EUPHORBIACEAE

خاستگاه : ماداگاسکار

نام فارسی : مرجان – مرجان مینیاتوری – شیر سگ

 

بنظر میرسه خانواده افوربیاسه یا فرفیون یه تنه میخاد تمام گیاهان دوست داشتنی و زیبا  رو توی خودش جا بده و تبدیل بشه به یکی از پر طرفدارترین خانواده های گیاهی .

امروز با معرفی مرجان از خانواده افوربیاسه درخدمت شما هستیم . این گیاه گلدار زیبا داریای چند رنگ زیبا میباشد که البته بنظر میرسد که رنگ قرمز ان طرفدارهای بسیار زیادی برای خود محیا کرده است .مرجان EUPHORBIA MILII

خانواده افوربیا دارای گونه های بسیار متنوع بوده و مرجان که جزیی از این خانواده بوده خود نیز دارای رنگهایی چون قرمز ، سفید ، گلبهی ،صورتی و زرد میباشد. همچنین دارای گونه های هیبرید و دورنگ نیز بوده که به زیبایی آن افزوده است . نقل شده است دلیل نام گذاری ان به CROWN OF THRONS این است که تاج خار داری که بر سر مسیح گذاشته بودند از این گیاه بوده است .

مرجان EUPHORBIA MILII

 

مرجان  بخاطر داشتن تنه خشن خیلی مناسیب تربیت بونسای شکل میباشد و گلدهی ان نیز باعث افزودن طرفدارهای بونسای بازش شده است . این را نیز بیان نماییم که مرجان گل درشت نیز وجود دارد ولی جالب اینکه از معدود گلهایی است که گل ریزش را بیشتر و بهتر می پسندند . گیاه مرجان گیاه بسیار مقاوم بوده و شرایطی چون کم آبی را به خوبی تحمل می نماید . در ادامه با خصوصیات نگهداری مرجان بیشتر اشنایتان می نماییم :

 

آبیاری گیاه مرجان :

گیاه مرجان به کم ابی بسیار مقاوم بوده و برای ابیاری ان باید دقت داشته باشید که حتمن بین دو نوبت ابیاری میبایست خاک ان خشک شود و سپس اقدام به ابیاری کرد . این کار کمک میکند گیاه خراب نشده وگلدهی بهتری داشته باشد . پس بهتر است بدون اعلام عدد و رقم به همین بسنده کنیم که پس از خشک شدن خاک اقدام به ابیاری نمایید .

 

نور گیاه مرجان :مرجان EUPHORBIA MILII

مرجان گیاه نور پسندی میباشد . برای داشتن گیاه پر برگ و سر حال و البته پر گل حتمن حتمن به ان نور پشت شیشه زیاد بدهید . هرچقدر نور کمتر باشد ریزش برگ زیاد میشود و برگهای پهنتر و نحیف تر خواهید داشت . همچنین گلهای ریزتر و تنکی خواهید داشت .

 

دما نگهداری گیاه مرجان :

دمای بین ۱۵ تا ۲۶ برای مرجان مطلوب میباشد و کلا دمای داخل منزل را میپسندد . در صورت کاهش از دمای حداقلی بیان شده باعث رفتن به خواب میشود . دماهای بالا نیز باعث کاهش گلدهی می گردد. در کل سعی نمایید تا در زمستان انرا به دمای پایین برسانید تا به خواب برود و گیاه خود را برای گلدهی بهار اماده سازد و تجدید قوا نماید .

خاک مرجان :

برای تهیه خاک برا مرجان در نظر داشته باشید که باید خاکتان دارای تخلخل خوب بوده تا اب در ان تجمع نداشته باشد و دچار پوسیدگی نگردد . بنابر این شاید خاکی شبیه خاک کاکتوس برایتان مناسب بوده و دور از ذهن نباشد . شما میتوانید با ترکیب مقداری  ماسه و خاک باغچه و خاک برگ به خاک منایب برای گل مرجان برسید .

تغذیه و کود دهی گیاه مرجان :

مرجان اگر دارای بستر خاک مناسب باشد اقدام به برگ دهی و گلدهی مینماید . شما میتوانید برای کمک به این مسایل از کود مایع استفاده نمایید و بجز فصل سرما هر ۱۵ روز یکبار به ان کود دهید . ضمنا میتوانید گلدهی مد نظرتان است از کود کریستالون صورتی بصورت ماهی ۲بار استفاده نمایید ودر صورتی که رشد و برگ دهی را علاقه مندید از کریستالون سبز با همین بازه ی زمانی استفاده نمایید .

مرجان EUPHORBIA MILII

تکثیر مرجان :

مرجان را میتوان از طریق بذر و قلمه و یا تقسیم بوته زیاد کنید . اگر قلمه گرفتید انرا در پودر ذغال بزنید تا ریزش ریشه ان متوقف شود. البته اب یا اب ولرم نیز بشما کمک مسکند . سپس انرا زود به بستر کاشت منتقل ننمایید . بلکه چند ساعت تا چند روز حتی میتوانید صبر کنین و سپس انرا در بستر ماسه ایی  بزنید تا نپوسد .

 

افات و بیماریها مرجان :

در صورتی که اب کم بدهید و نور زیاد باشد معمولا بیماری ندارد ولی اگر نور کم باشد و رشد بی کیفیتی داشته باشد مستعد شته روی برگ میشود.

 

هرس مرجان :مرجان EUPHORBIA MILII

اگر بخواهید مرجان زیبایی داشته باشید ، نگذارید مرجان شما بصورت تک شاخه به سمت بالا برود . باید با سربرداری از مرجانتان باعث قطع رشد انتهایی و تحریک جوانه های جانبی شوید تا گیاهتان بصورت چند شاخه و تاجی رشد کند. مطمعن باشید زیبایی ان صد چندان خواهد شد . در ضمن امکان دارد در اثر گرمای زیاد یا عوامل دیگر بعشی شااخه ها خشک شده و حالت سوخته پیداکنند که باید اقدام به هرس انها نمایید .

 

پاسخ به سوالات ارسالی :

گل کم میدهد = نور نامناسب وکم

برگ سوخته = گیاهتان را به شیشه نچسبانید

برگ سوخته و خشک شده = افتاب مستقیم و شدید

برگهای مرجان میریزد = اب زیاد و نور کم

گلها میریزند = اب زیاد

رشد نمیکند – بستر خاکی نامناسب و عدم تغذیه کودی  کافی

ساقه لجنی شده = اب زیاد و فواصل ابیاری کم

تک شاخه و دراز شده = مرجانتان را سربرداری کنید تا چند شاخ شود .

 

 

 

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید .

 

 

3دیدگاه در “مرجان EUPHORBIA MILII

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code