بونسای ادنیوم Adenium

بونسای ادونیوم

نام انگلیسی : adenium – impala lily – Desert Rose

نام علمی : Adenium sp

تیره : Apocynaceae

تعداد زیادی از دوستان از ما خاسته بودن گیاه شاید جدید و رو به رشد و علی الخصوص بسیار زیبا و زاتا بونسای مانند آدنیوم رو براتون معرفی کنیم.گیاه ادنیوم گیاهی گوشتی از خانواده ی خرزهره میباشد. شاقه های متورم زیبا با توانایی ذخیره ی اب و البته توانایی بیشتری در دلبری.

ادنیوم بومی مناطق گرمسیر میباشد و همانطور که بیان شد از خانواده ی خرزهره.همونطور که از اسم خرزهره پیداس این خانواده کمی سمی بوده و بهتره بچه های کوچک و حیوانات خانگیمون خیلی در معرضشون نباشن و لیسمالشون کنند.شکل متورم ساقه های ادنیوم خیلی طرفدار داره و بخاطر همینهم علاقه مندان به بونسای از مشتریهای پروپاقرصش هستند.این گیاه طوی بهار گلهای بسیار زیبایی برنگ صورتی تا قرمز میده که ادنیوم رو با شکوهتر میکنه. اسم دیگر ادنیوم  DESERT ROSE یا رز بیابان هستش.

بونسای ادونیوم

گیاه ادونیوم دارای گونه های زیادی میباشد که یکی از انواعش که در ایران هم زیاد پیدا میشه ادنیوم عربیکم  adenium arabicum هستش. البته الان انواع پیوندی ادنیوم رو به افزایش هستش. همونطور که میدونین پیوند ما رو به اون چیزی که مد نظرمون هست و بهتره نزدیکتر مینه و میرسونه.اینم جالبه که بگه ادنیوم گیاهی مقاوم و قوی هستش با نگهداری ساده. پس هممون میتونیم این بونسای زیبا رو توخونه هامون داشته باشیم و بشه یکی از عزیزای دلمون.

adenium arabicumاین عکس ساقه ی غده ایی زیبای ادنیوم رو نشون میده. من که خودم با این گیاه سروکار داشتم و علاقه زیادی بهش دارم باز هم از دیدن این عکس لذت میبرم. توی این عکس شمایی از نوع تربیت بونسای گونش رو ملاحظه میکنین که میتونه به دوستایی که علاقه دارن به فرم خاصی از این گیاه برسن کمک کنه.راستی این گیاه گرمسیری تو اردن و عربستان فراوونه.

در قسمت پایین از نگهداری و تکثیرش بصورت مختصر مفید و کاربردی بیان میشه.

adenium arabicum

آب ادنیوم : بنظر میرسه مثل اکثر گیاهانی که در اپارتمان نگهداری میکنیم بصورت هفته ایی ۲ بار کافی باشه. یادموننره که بهتره پای گیاه خیس نباشه و بعد اقدام با ابیاری کنیم.این نکته هم که قبلا هم بیان شد ابیاری در زمستان و رکود گیاه هستش. در این زمان حتما اب کمتری بدهیم تا دچار پوسیدگی و رشد نحیف گونه ی گیاه نگردیم.

نور ادنیوم : درسته که این گیاه رو توی اپارتمان میخایم نگهداری کنیم و لی باید اینو در نظر بگیریم که تقریبا یه روال کلی رو حتمن باید در نظر بگیریم و اونم اینه که به بونسای و گیاهمون نور خوب بدیم. و باز میگم منظورمون از نور خوب ، نور شکسته شده ی پشت پنجره هست که باعث سوختن گیاهمون نشه.کلا اگه بخایم ادنیوم ما زیبا وگلده باشه  ساعت نوری خوبی برایش فراهم کنین.وباز هم فراموش نکنیم که نور سبب ضدعفونی کردن و جلوگیری از افات و بیماری میشه.ولی یوقت گیاهه  عزیزتونو  یهو از خونه بیرون نبرید و زیر نور مستقیم افتاب بزارید ،چون سبب سوخته شدن برگاش میشه.خوب بنده خدا عادت نداره!

دما ادنیوم : آدنیوم یک گیاه گرمسیری میباشد پس نیاز دمایی بالایی می طلبد و از سرما خیلی خوشش نمی اید. پس دمای منزلتان برایش مطلوب میباشد. از بین اعداد و ارقام هممیتوان حداقل ۱۴-۱۵ تا ۳۰-۳۲ رو برای این دوست داشتنی عزیز بیان کرد.

راستی یه نکته و قلق رو بنا به تجربه خدمتتون میخام بگم :

اگه میخاید سیکل گیاهتون منظم باشه و چندین سال مهمون عزیزتون باشه بهتره که در زمستان کمی گیاهتونو رو به خواب ببرید. بدین نحو که اگر جایی دارید که دمای اون نزدیک به حداقل دمای ذکر شده در بالا نزدیک بود ونور مناسب هم داشت ادنیومتون رو ببرید و به مدت ۲ ماه اونو بخاب ببرید. یادتون باشه که کاری نکنین که یخ بزنه فقط اروم اونو به خواب ببرید. وبعد ۲ماه یعنی نزدیکای عید اونو بیدار کنین که نتیجش خارق العاده هستش.

گیاه سرحالتر،پرگل تر،گل درشت ترو خوش رشد تر میشه .

خاک ادنیوم : خاک ادنیوم باید دارای زهکش خوب باشد تا از مانداب جلوگیری بشه وتهویه بخوبی انجام بشه . در کل اگه بخاید خاک ترد و سبک براش درست کنین مثل اموزش خاک کاکتوس بهتره که ترکیبی از شن ، ماسه ، کود پوسیده شده(حتمن پوسیده)،خاک برگ .

روش تکثیر ادنیوم : تکثیر ادنیوم به چند روش انجام میشه. تکثیر با بذر و قلمه. البته ممکن است که بعضی ها با روشهایی چون کشت بافت و.. هم انجام بدن اما ما روش اقتصادی و مرسوم در ایران رو خدمتتون بیان می کنیم.

البته باید بیان کرد که این گیاه (ادنیوم) رو پیوند هم میزنن که ما جز روش تکثیر عنوان نمی کنیم .در پیوند زنی ادنیوم این نکته را در نظر میگیرند که واریته ایی که به بیماری ها مقاومتر است را به عنوان پایه و واریته ایی که دارایی گل بهتر و زیباتری است را به عنوان پیوندک انتخاب میکنند که ترکیب این دو باهم یک گیاه همه چی تمام بشود.

راستی گل دوستای عزیز بهترین نوع پیوند زدن ادنیوم پیوند اسکنه ایی میباشد.

چند نکته در مورد تکثیر با بذر ادنیوم :

بعد از گل دهی ادنیوم گل ان تبدیل به غلافی لوبیا مانند میشود که کم کم خشک شده و بذر درون ان اماده میشود .شما میتوانید قبل از خشک شدن غلاف انرا با نخ دور پیچ کرده تا غلاف باز نشود و بذر ها ریخته و هدر بروند.

نکته مهم دوم در مورد تکثیر ادنیوم این هستش که حتما دمای محیطی که بذر ادنیوم را کاشته اید رو بالا ببرید . دمای بالای ۲۷ و ۳۰ مطلوب میباشد و جوانه زنی بخوبی صورت میگیرد.

آفات و بیماریها آدنیوم : راستشو بخاین  دیگه مثل قدیما نیستش که خونواده خرزهره از افت در امان باشند. دوستای قدیمیتر میدونن قدیم افت سمت خرزهره نمیرفت علتش هم از اسم این گیاه معلومه !!! ولی امروزه همه چی عوض شده و این گیاه هم مصون از افت نیستش.در مورد افات باید بگه معمولا خانواده شته مهمون ما هستن. مبارزه با افات ادنیوم هم با سمپاشی سم دیازینون به نسبت ۱.۵ تا ۳ در هزار به فاصله ۱۵روز و تکرار ۲ مرتبه.دوستان عزیزی که تجربه مناسب ندارند از دوز پایین ۱.۵ در ۱۰۰۰استفاده کنن.(۱.۵ در هزار یعنی ۱.۵ سی سی در ۱۰۰۰ سی سی).

در مورد بیماری هم باید عرض بشه که اگر از غرقاب شدن وماندابی جلوگیری بشه و در معرض ساعت نور مناسب باشه معمولا بیماری خاصی نداره(البته اگر انها رعایت بشه) و اینها باعث جلوگیری از پوسیدگی ساقه و ریشه میشود .

تغذیه وکود دهی آدنیوم :بونسای ادنیوم چون یک گیاه گلده میباشد دارای تغذیه متفاوتی میباشد و گلدهی ادنیوم باعث مصرف ذخیره اهن خاک میگردد.

بهتر است برای تغذیه وکود دهی آدنیوم از کود مایع حاوی اهن استفاده کرد ودر فصل رشد بصورت ۱۵ روز یکبار اقدام به ابیاری با کود مایع کرد.و اگر علایم کمبود کود اهن را ملاحظه کردید با دوز ۱.۵ در هزار  چند مرتبه بونسای  آدنیوم عزیزتون بدید تا گل بیشتر و خوشرنگ تری بهتون بده.از کود کریستالون صورتی هم میتوانید برای گل انگیزی استفاده کنین.

 

جهت خرید بونسای ادنیوم به قسمت محصولات یا بونسای آپارتمانی مراجعه بفرمایید و در صورت اتمام موجودی کامنت بگذارید تا در اسرع وقت دوباره فراهم گردد .

 

 

 

 

 

20دیدگاه در “بونسای ادنیوم Adenium

  1. معمولا ادنیومها بصورت تک یا دوشاخه باند و زشت میشوند. بهترین راه سربرداری است. ساقه ها رااز جایی که قطور و جوندار هستن هرس کنید و باعث فعال شدن جوانه های جانبی ان شوید. در تربیت بعدی ان ملاک ایجاد تاج باشد. کوددهی هم فراموش نشود

 1. با عرض سلام و احترام ، دو تا سوال داشتم که اگه پاسخ بفرمایید بی نهایت ممنون میشم
  ۱- القای خواب زمستانی در بونسای به چه صورت انجام میشه ؟
  ۲- سیم فرم دهی ضخیم و باریک بونسای را ازکجا میشه تهیه و خریداری کرد ؟

  1. سلام
   ۱٫باید حداقل دمای بونسایتون رو پیدا کنین تا از ان رد نکنین و اسیبی به گیاه وارد نکنین. بهتر است در پاییز یا زمستان گیاهتون رو بجایی منتقل کنین تا از حداقل بیان شده پایینتر نرود و یخ زدگی صورت نپذیرد. وقتی گیاه کم کم به هوای خنک و سرد برده میشود (به مرور زمان) گیاه خزان کرده و به خواب القایی میرود . بسته به نوع گیاه میتوانین بین ۳۰ الی ۴۰ روز نگهداری کنین که باز هم عنوان می کنیم تابعی از نوع و رقم گیاهتان است.. سپس کم کم دما را بالا برده و به شرایط رشد دوباره برمیگردید و…
   ۲٫ درمورد سوال دومتان مفتول ضخیم گالوانیزه (در ابزار فروشهاموجود میباشد)

 2. سلام
  در ابتدا تبریک میگم بابت سایت خوب و مطالب مفیدتون. من ی بن سای ادنیوم دارم ک اب دهیش بطور منظم انجام میشه از اول بهار ٢مرتبه کود دادم و نیاز نوریش هم براورده میشه. ٢تا سوال داشتم از خدمتتون
  ١_نوری ک از پنجره رد میشه و به اصطلاح شکسته میشه دوجوره یکی نور مستقیم ک همان تابش و روشناییرو داره و دیگر نوری ک تابش نداره ولی روشنایی بالایی داره،منظورتون از نوری که بن سای ادنیوم احتیاج داره کدوم مورد و چه مدت از طول روز باید نور بتابه به گیاه.
  ٢_بن سای من تا زمانی ک غنچه میزنه خیلی با طراوت و همه چیش عالیه ولی بعد ٢روز غنچه هاش از بین میره و میمیره و به گل نمیرسه. لطفا راهنمایی بفرمایید. با تشکر

  1. سلام
   تشکر بابت توضیحات کاملتون.
   ۱٫بهترین نور برایش نور پشت شیشه است یعنی افتاب پشت شیشه.(مگر اینکه برگها شروع به سوختگی کنن که باید دورترش کنین)
   ۲علت ریز غنچه ۱٫اب زیاد۲٫نور کم ۳٫استفاده از کودهای حاوی نیترات است
   شما برای گلدهی از کود های فسفات یا پتاس بالا استفاده نمایید . و نیتراتتون روی صفر یا حداقل باشد.
   موفق باشید

 3. با سلام و تشکر از مطالب مفیدتون من به تازگی اقدام به کاشت بذر آدونیم کردم و جوانه زده و حدود چهار سانتیمتر رشد کرده، لطفاً بفرمایید مراحل بعدی برای پرورش چه مواردی را شامل میشه؟ همچنین قصد دارم از طریق هرس ریشه و بستن سیم تربیتش کنم ولی تا بحال این کار را نکردم و به راهنمایی شما نیاز دارم، ضمناً روش پیوند زدنش چجوریه؟ و از چه گیاهی میشه پیوند گرفت؟ با تشکر از بذل عنایت شما

 4. سلام و سپاس فراوان از اشتراک گذاریتون مطالب سایت عالیه
  تو زمینه ای که فعالیت میکنید جزو بهترین سایت ها هستید

 5. سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت به
  این خوبی سپاسگزارم
  ما در زمینه درب های ضد سرقت و ضد حریق فعالیت می کنیم.خوشحال میشوم از وبسایت ما دیدن کنید

  1. با سلام
   در توضیحات بالا این مطلب بیان شده است .
   ولی بصورت کلی مثلا الان که پاییز است میتوانید گیاه را تازمانی که هنوز دما به به دمای حداقلی یعنی دمای حداقل قابل تحمل گیاه نرسیده است انرا بیرون نگه دارید تا گیاه کم کم دچار خزان شده و برگها ریزش کنند و گیاه وارد مرحله خواب بشود . توجه داشته باشید باید دمای روز و دمای شب را داشته اشید تا از ان حداقل پایینتر نرود وگرنه از بین میرود . و همچنین روند چه در حالت طبیعی و چه در حالت مصنوعی و اقایی باید به ارامی صورت پذیرد تا گیاه دچار شک نشود .
   در زما نیکه دمای محیط بیرون به حد غیر قابل تحمل نزدیک شد میتوانید گیاه را به میط داخل مثل راهرو یا …. انتقال بدهید که باز هم سرد باشد اما نه به سرمای بیرو و دما حد اقلی .
   زمانی که توانستید طول زمان ذکر شده در مطلب فوق را طی کنید میتوانید به ارامی اقدام به بیدار کردن ان نمایید . جای گرمتر و نور خیلی مناسب.
   بدین ترتیب شروع فصل رشد بصورت مصنوعی دوباره اغاز میگردد و…
   موفق باشید
   ****تیم مهندسی بونسای ایران

 6. سلام خسته نباشید من یک گیاه حدودا۱۵سانتی ادنیوم رو هفته پیش خریدم روز های اول حالش خوب بود اما بعد از ۵روز روی چند قسمت از برگ هاش یه لکه های خیلی کوچیک سفید ایجاد شدو حالاهم دو روزه که همه برگ هاش دارن خشک میشن و پایین ساقش هم نرم شده و ساقش سست شده احساس میکنم ریشش هم سست شده اما ریشش سالمه
  توی یک هفته ای که خریدمش اول به مقدار کم بهش اب دادم و وقتی دیدم داره خشک میشه سیرابش کردم چند بارم غبارپاشی کردم خاکشم نرمه و اب نگه نمیداره و دماهم متعادله و مقداری گرمه وجریان هوا هم داره
  نمیدونم چرا اینجوری شده میشه کمکم کنین خیلی دوستش دارم امیدی هست که دوباره سالم شه

  1. با سلام
   اگر به توضیحات بالا توجه کنید متوجه خواهید شد که جواب شما در پست فوق موجود میباشد.ولی به اختصار نیز اشاره ایی مجدد خواهیم کرد .
   نیاز ادونیوم در منزل :
   ۱-نور خیلی زیاد پشت پنجره
   ۲-ابیاری کم
   ۳-عدم خیس کردن تنه با ابیاری.
   ۴-عدم استفاده از اسپری جهت خیس کردن برگها
   *********
   عدم رعایت موارد فوق باعث ایجاد بیماری قرچی . ریزش برگ و ابکی شدن غده میشود که متاسفانه گیاه از بین میرود .

 7. سلام.من یه آدنیوم کوچیک تازه خریدم. میخواستم بدونم چیکار کنم که هم ارتفاعش به حداقل برسه،هم تاج گیاه به صورت تقریبا چتری بشه و هم ریشه و تنه اش قطورتر و متورم تر بشه. ممنون

  1. سلام
   اگر ادنیوم شما از نوع پیوندی است باید از بالای محل پیوند اقدام به هرس نمایید . فراموش نکنید که نباید نزدیک پیوندک را هرس نمایید و حتمن فاصله ایی را برای این کار حفظ نمایید .
   و اما اگر ادنیوم شما پیوندی نمیباشد از محل بالای غده ی ان اقدام به هرس کردن نمایید . پس از جوانه زنی و بلند شدن و قطور شدن جوانه ها دوباره اقدام به سربرداری نمایید . با اینکار جوانه انتهایی حذف و جوانه های جانبی فعال میگردند و شروع به چند شاخ شدن می نمایند. فرایند هرس شما باید به اینگونه برنامه ریزی شود تا به تنیجه ی چتری شدن نزدیک شوید.
   اما در مورد غده دار شدن ادنیوم . ما در اموزش و معرفی بیان کردیم که اگر از کودهای ازته استفاده نمایید ادنیوم شما رشد طولی می نماید و استفده از کودهای ازت پایین که حاوی مقادیر بیشتری فسفات و پتاس هستند هم غده را قطور و هم فرایند گل انگیزی را تحریک می نمایند.
   با تشکر از بازدید شما
   ***تیم مهندسی بونسای ایران

 8. من یه گیاه ادنیوم دارم حدود ۱ ساله ولی اصلا نه زیاد رشد کرده نه گل داده اصلا نمیدونستم گلم میده اب هم خیلی کم بهش دادم الان هم که زمستانه چکار باید بکنم تک قلمه هم هست

  1. با سلام
   معمولا آدنیومهای پیوندی گلدهی بهتری دارند . علت ان را میتوان در انتخاب پیوند مناسب جهت پیوندک دانست.چون هدف گلدهی و جلب نظر مشتری میباشد .
   ولی در کل چند عامل برای گلدهی آدنیوم ضروری بنظر می رسد که مطلب بالا به ان اشاره شده و اینجا به اختصار اشاره مینماییم.
   ۱-از کود اوره استفاده ننماییم و یا به حداقل برسانیم (باعث رشد رویشی میشود)
   ۲-استفاده از کود اهن
   ۳-نور مناسب (ساعت نوری مناسب و کیفیت نوری مناسب)
   ۴-ابیاری به اندازه و بهینه (زیاد نه)
   ۵-القای خواب زمستانه
   کسانی که با اینگونه گیاهان سروکار دارند میدانند با بکارگیری این متد ، گیاهی سرحال و با گلدهی عالی دارا خواهند بود.

   امیدوارم مطلب مفید بوده باشه. و در صورت داشتن پرسش ، دریغ نفرمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code